Games & sports

 ACHIEVEMENTS IN SPORTS 

 

SGFI Participation Details

SGFI Achievement Details for 2014-15 (Medal Tally)

SGFI Achievement Details for 2015-16 (Medal Tally)

2014-15

2015-16

Grand Total

Gold

Silver

Bronze

G.Total

Gold

Silver

Bronze

G.Total

34

36

70

2

0

2

4

4

2

3

9       

 SGFI Achievers 2014-15

S.No.

Year

Name of Sports (Age Group/Category)

Name of Medal winning Students

Name of KV

Position

1

 

 

2014-15

Shooting (U-19/ 10 meter Rifle Peep Site)

Vishwajeet Singh Jhala

NO. 1 Roorkee

Gold - I

2

Taekwondo (U-17/35KG)

Divya Bharadwaj

No. 2 Roorkee

Gold - I

3

Judo (U-17/52 Kg)

Ragini Chhetri

ONGC Dehradun

Bronze - III

4

Judo (U-199/54KG)

Shivani Rawat,

FRI Dehradun

Bronze -III

   

PARTICIPATION IN SGFI 2016-17 (GIRLS)

S.No.

Event

Category

Name of Students

Name of KV

1

Handball

U-14

ANANYA

FRI DEHRADUN

U-19

Sapna Rawat, Class XIIB

OFD Dehradun

Shilpee Lakhera, Class  XIIA

OFD Dehradun

Riya Rawat, Class XIIC

ITBP(I Shift) Dehradun

Pooja Manola, Class XIA

ITBP(I Shift) Dehradun

2

Taekwondo

U-19

Akshita Saini, Class XIA

Roorkee No. 1

U-17

Divya Bharadwaj, Class X

Roorkee No. 2

Ankita Negi, Class X

OLF Dehradun

U-14

Tanuja Bisht, Class VIII

Bageshwar

Yogita Martiolia, Class VIII

Bageshwar

3

JUDO

U-14

VANSHIKA

MUZAFARNAGAR

U-19

REETIKA BISHT

NO. 2 ROORKEE

4

Shooting

U-14

Raj Nandini, Class VII

Roorkee No. 1

5

Basketball

U-14

PRANALI JADHAV

IMA DEHRADUN

6

Basketball

U-19

Jyoti Rawat, Class XII

HBK No. 1

Pooja, Class XII

HBK No. 1

7

Badminton

U-19

Divyanshi Sharma, Class XI

FRI DEHRADUN

9

Athletics

U-19

Urmila Bhatt, Class XII

NTPC Dharchula

10

Kabaddi

U-19

Sonali, Class XII

IMA DEHRADUN

Dimpal Som, Class XII

MUZAFARNAGAR

 

Total (Girls)

 

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTICIPATION IN SGFI 2016-17 (BOYS)

S.No.

Event

Category

Name of Students

Name of KV

1

Athletics

U-14

Hemant Singh, Class VI

HALDWANI (II SHIFT)

u-17

Shivam Kashyap, Class X

Moradabad

U-17

Rajat Rangar, Class IX

Musoorie

U-19

Aniket Kala, Class XI

ONGC Dehradun

2

Shooting

U-17

Shivansh Juglan, Class X

Moradabad

3

Judo

U-17

AMIT SHUKLA

MUZAFFARNAGAR

U-19

TIRATH SINGH

NO. 2 ROORKEE

4

Badminton

U-19

Sohail Ahmed, Class XI

FRI DEHRADUN

5

Basketball

u-14

AYUSH GUSAIN

ITBP (I SHIFT)

RISHABH CHAUHAN

ITBP (I SHIFT)

PRIYANSHU CHAND

ITBP (I SHIFT)

6

Football

U-19

NISHANT RANA

IMA DEHRADUN

DEEPAK SINGH MEWAR

RAIWALA

VIVEK RANA

FRI DEHRADUN

YASH GOSAIN

IMA DEHRADUN

ROHIT NEGI

PAURI

7

Handball

U-19

Nitesh Tomar Class XIIB

HBK No. 1

Sachin Tomar, Class XIIA

FRI DEHRADUN

Akshat Badola

ITBP Dehradun

8

Boxing

U-19

Ashish Singh, Class XIIB

Birpur Dehradun

Umang Daryan, Class XIC

AFS Sarsawa

9

Taekwondo

U-17

Dheeraj Singh Taragi, IX

Bageshwar

10

Volleyball

U-19

Abhishek Singh, XII

Banbasa Cantt.

Sishank Negi, Class XI

New Tehri Town

Nagendra Singh, Class XII

HBK No. 2

 

Total Students (Boys)

 

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA SANGATHAN, DEHRADUN REGION

ACHIEVEMENT IN KVS NATIONAL SPORTS MEET 2016

 

S.NO

TEAM EVENT (BOYS)

EVENT/GAME

NATIONAL VENUE

MEDAL

1

BASKETBALL (U-14)

CHENNAI

GOLD

2

VOLLEYBALL (U-19)

BHUBANESHWAR

GOLD

3

FOOTBALL (U-19)

KOLKATA

SILVER

4

HANDBALL (U-19)

CHENNAI

BRONZE

NOTE: BOYS: 02 GOLD, 01 SILVER, 01 BRONZE

 

S.NO

TEAM EVENT (GIRLS)

EVENT/GAME

NATIONAL VENUE

MEDAL

1

BASKETBALL (U-14)

HYDERABAD

BRONZE

2

BASKETBALL (U-19)

PUNE

SILVER

3

HANDBALL (U-19)

PUNE

GOLD

4

KABADDI (U-19)

PUNE

BRONZE

 

NOTE: GIRLS: 01 GOLD, 01 SILVER, 02 BRONZE

 

S.NO

INDIVIDUAL EVENT (BOYS)

EVENT/GAME

NATIONAL VENUE

MEDAL

1

 BOXING (U-19)

CHENNAI

02 GOLD

2

JUDO (U-14)

KOLKATA

01 SIVER, 03 BRONZE

 (U-17)

01 GOLD, 02 BRONZE

(U-19)

01 GOLD, 03 SILVER

3

 TAEKWONDO (U-17)

KOLKATA

01 GOLD

(U-19)

01 BRONZE

4

BADMINTON  (U-17)

BHUBANESHWAR

04 BRONZE

  (U-19)

01 Gold

5

TABLE TENNIS (U-19)

BHUBANESHWAR

04 SILVER

6

ATHLETICS  (u-14)

DELHI

01 SILVER, 01 BRONZE

 (U-17)

01 GOLD, 02 SILVER, 01 BRONZE

(U-19)

01 GOLD, 01 SILVER, 02 BRONZE

7

SWIMMING  (U-19)

DELHI

01 BRONZE

8

SHOOTING  (U-17)

DELHI

01 SILVER

 

NOTE: INDIVIDUAL EVENT FOR BOYS:  08 GOLD, 13 SILVER, 15 BRONZE

 

S.NO

INDIVIDUAL EVENT (GIRLS)

EVENT/GAME

NATIONAL VENUE

MEDAL

1

JUDO

PUNE

02 GOLD,
02 SILVER,
02 BRONZE

2

TAEKWONDO (u-14)

HYDERABAD

02 GOLD,
01 BRONZE

3

BADMINTON  (U-19)

PUNE

01 GOLD

4

ATHLETICS (U-19)

DELHI

01 GOLD

5

SHOOTING (u-14)

DELHI

01 SILVER

 

INDIVIDUAL  EVENT (GIRLS): 06 GOLD, 03 SILVER & 03 BRONZE